Telefon

+90 530 907 35 70

Uyaran Eksikliği

Uyaran Eksikliği

Uyaran Eksikliği

Çocukların sağlıklı bir şekilde büyümeleri ve gelişmeleri, uygun uyarıcıları deneyimlemelerine bağlıdır. Ancak bazı çocuklar, uyaran eksikliği yaşayabilirler.

Uyaran Eksikliği Nedir?

Uyaran eksikliği,  yaşına ve gelişim düzeyine uygun çevresel faktörlerin yeterli düzeyde çocuğa sunulmaması, çocuğun çeşitli ve uygun uyarıcıları deneyimleme fırsatlarının kısıtlı olduğu bir durumu ifade eder. Özellikle ailenin çocuğuyla iletişimde bulunmaması, çocuğun televizyon ve tablete sık maruz kalması sonucunda meydana gelmektedir. Bu durum çocuğun dil gelişimini ve zihinsel gelişimini olumsuz etkileyebilmektedir.

Uyaran eksikliğine bağlı olarak çocuklarda geç yürüme, konuşma gecikmesi, sosyal iletişim kuramama problemleri meydana gelebilmektedir. Uyaran eksikliğinin fazla olması durumunda otizm ile benzer sorunlar göstermesi sebebi ile otizm ile çok sık karıştırılmaktadır. Uyaran eksikliği ile otizmi ayıracak gerekli testler için uzmana başvurulmasında fayda vardır.

Uyaran eksikliğine karşı uygulanması gereken tamamlayıcı yöntemler çocuk ile daha çok vakit geçirme ile başlamaktadır. Bu sayede çocuğun maruz kaldığı eksik uyaran seviyesi hızla artmakta ve sosyal becerilerde hızlı bir gelişim gözlenmektedir. Özellikle her iki ebeveyn çalışıyor olduğu durumlarda sık görülmektedir. Anne babanın çocuk ile konuşması, yaratıcı oyunlar oynaması, tablet, televizyon ve telefon gibi çocuğu soyutlayıcı nesneleri kısıtlaması ile uyaran eksikliği problemi engellenebilmektedir. İleri seviye uyaran eksikliği olan çocuklarda özel eğitim ile çocuk gelişim uzmanları tarafından tamamlayıcı destek verilerek normal yaş ve akran seviyesine ulaşması sağlanabilmektedir. Çocuklarınızın otizm ile karışabilen sosyal becerilerdeki başarısızlıklarında uzman desteği almanız gerekmektedir.