Telefon

+90 530 907 35 70

Psikodrama

Psikodrama

Psikodrama

Psikodrama, bireylerin duygusal deneyimlerini ve içsel çatışmalarını grup terapisi içinde canlandırmak ve keşfetmek amacıyla kullanılan etkili bir psikoterapi yöntemidir.

Psikodrama Nedir?

Psikodrama, Jacob L. Moreno tarafından geliştirilen bir terapi yöntemidir. Bu yöntemde, katılımcılar duygusal ve ilişkisel sorunlarını dramatik bir şekilde canlandırarak ifade ederler. Bir grup terapisi yöntemi olarak, psikodrama katılımcıları bir sahneyi, karakterleri ve olayları canlandırırken, terapist de bu süreci yönlendirir.

Psikodrama Nasıl Çalışır?

Psikodrama, genellikle aşağıdaki adımları içeren bir terapi sürecini takip eder:

Role Hazırlık: Katılımcılar, canlandırmak istedikleri karakterleri seçerler ve bu karakterlere hazırlık yaparlar.

Sahne Oluşturma: Katılımcılar, canlandırmak istedikleri sahneyi oluştururlar, karakterlerini canlandırır ve etkileşimde bulunurlar.

İçsel İfade: Katılımcılar, duygusal tepkilerini ve düşüncelerini canlandırmak yoluyla ifade ederler.

Paylaşım ve İnceleme: Grup üyeleri, canlandırma sürecini gözden geçirirler ve deneyimlerini paylaşırlar.

İçsel Farkındalık: Psikodrama, katılımcıların içsel düşünce ve duygusal süreçlerini anlamalarına yardımcı olur.

Uygulama Alanları ve Faydaları

Psikodrama, bireyin, üzüntü ve kaygıya neden olan problemini, bir grup karşısında, gerçek yaşamında olduğu biçimiyle, bir rol olarak oynayıp ortaya koymasıdırBöylece bireye bunu yapma fırsatı verilerek;duygularını ve tepkilerini ortaya koyması ve sorunlar hakkında bilinçlenmesini sağlaması bakımından etkili bir terapi yöntemidir. Psikodrama sahnesinde rüyalar, geçmişte yaşantılar, gelecekle ilgili hayaller, ilişkiler, günlük yaşantılar, korkular gibi aklınıza her ne gelirse çalışılabilir. Psikodramada işlenen konu ve sorunlar geçmiş, şimdi ve gelecekle ilgili olabilirler. Çocukların duygusal ve davranış sorunları, ergenlerin bu döneme özgü yaşadıkları ruhsal sorunlar ve yetişkinlerin aile, iş ve ruhsal dünyalarıyla ilgili sorunları psikodramada ele alınabilir.

Psikodrama grup terapisi ile bu işi yapmaya yönelik yetiştirilen eğitim grupları psikodrama önemli kullanım alanladır.  Grup terapisi dışında bireysel görüşmelerde de bazı tekniklerinden faydalanılabilir. Psikodrama; travma, kayıp ve yas durumlarında, ruhsal dünyamızla ilgili bitmemiş işlerimizde, ilişki ve iletişim problemlerinde, psikosomatik şikayetlerde bireysel farkındalık sağlayan etkili bir yöntemdir.