Telefon

+90 530 907 35 70

Öfke Kontrol Sorunları ve Şiddet Davranışı

Öfke Kontrol Sorunları ve Şiddet Davranışı

Öfke Kontrol Sorunları ve Şiddet Davranışı

Öfke, insanların doğal bir duygusal tepkisidir ve bazen herkes öfkeli olabilir. Ancak bazı insanlar, öfke kontrol sorunları yaşarlar ve bu sorunlar şiddet davranışlarına yol açabilir.

Öfke Kontrol Sorunları Nedir?

Öfke kontrol sorunları, kişinin öfkeyi uygun bir şekilde yönetme yeteneğini kaybettiği durumları ifade eder. Bu durumlar, fiziksel veya sözlü şiddetle sonuçlanabilir.

Şiddet Davranışı Nedir?

Şiddet davranışı, fiziksel, sözlü veya duygusal zarar verme amaçlı davranışları içerir. Bu davranışlar, kendinize veya başkalarına zarar vermek şeklinde olabilir.

Belirtiler Nelerdir? 

Öfke Kontrol Sorunları: Öfke kontrol sorunlarına sahip kişiler şu belirtileri gösterebilirler: aşırı öfkeli tepkiler, öfkenin kontrol edilememesi, ani öfke patlamaları, başkalarına yönelik tehditler veya şiddet içeren davranışlar.

Şiddet Davranışı: Şiddet davranışına sahip kişiler şu belirtileri gösterebilirler: fiziksel saldırılar, tehditler, hakaretler, eşya veya mülkün tahrip edilmesi, hayvanlara zarar verme.

Öfke Kontrol Sorunu Neden Olur? Ne yapmalıyım?

Öfke kontrol sorunları ve şiddet davranışı nedenleri birçok faktöre dayanabilmektedir. Sorunların çözümünde etkili bir yöntem bulunamadığında ve öfke kontrolünün sağlanamadığı durumlarda şiddet davranışı ortaya çıkabilmektedir. Şiddet davranışı nedenlerinden bir diğeri de çocuğun ailesi ile olan iletişimin sağlıklı olmamasıdır. Kişi kendini anlatmakta güçlük çektiğinde veya başarısız olduğu takdirde de öfke kontrolünü sağlayamayarak saldırgan tutum sergileyebilmektedir. Şiddet davranışı ebeveynler tarafından ödüllendirildiği takdirde çocuğun şiddet davranışı sergilemeyi olumlu bir davranış olarak gördüğü de unutulmamalıdır. Bu nedenle ebeveyn eğitimi, çocukta şiddet davranışı ve öfke sorunları olduğunda gösterdikleri tutumun doğru olması açısından cok önemlidir.

Çocuğun ailesinden gördüğü sevgi de şiddet davranışı gösterip göstermemesi üzerinde etkili bir faktördür. Ailesi tarafından doğru davranışları ödüllendirilen ve sevgi gösterilen çocuklar öfke kontrol sorunları ve şiddet davranışı eğilimi gösterme konusunda çok daha az meyil göstermektedir. Öfke krizi geçiren çocukta bu krizlerin ne zaman ve nasıl olduğu, ne kadar sürdüğü, kriz anında ailenin yaklaşımını vb durumları degerlendirmek sorunu anlamak açısından oldukça önemlidir. Bazı durumlarda öfke kontrol sorununun altında yatan çocukta bulunan psikiyatrik bir bozukluk da olabilmektedir. Bunlar arasında dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu, aralıklı patlayıcı bozukluk, karşıt olma karşıt gelme bozukluğu, yıkıcı duygu durum düzenleyememe bozukluğu, bipolar bozukluk yer alabilir. Bu sorun tedavi edilmediğinde çocuğun hem sosyal yaşamında, aile ilişkilerinde, okul ve arkadaslık ilişkilerinde olumsuz sonuçlara yol açabilir.

Çocuğunuzda öfke kontrol sorunu olduğunu düşünüyorsanız, bu öfkeye saldırgan davranışlar eşlik ediyorsa çocuk psilkiyatri uzmanından destek almanız gerekmektedir.