Telefon

+90 530 907 35 70

Kaka Kaçırma (Enkoprezis)

Kaka Kaçırma (Enkoprezis)

Kaka Kaçırma (Enkoprezis)

Çocukların sağlıklı bir şekilde büyümeleri ve gelişmeleri, tuvalet alışkanlıklarını sağlıklı bir şekilde kazanmalarına bağlıdır. Ancak bazı çocuklar, kaka kaçırma sorunu (enkoprezis) yaşayabilirler.

Kaka Kaçırma (Enkoprezis) Nedir?

Kaka kaçırma veya enkoprezis, 4 yaş üzeri çocukta en az 3 aydır görülen ayda en az bir kez ortaya çıkan istemli veya istemsiz uygunsuz yerlere tekrarlayıcı bir şekilde dışkı kaçırma olarak tanımlanır. Kaka kaçırması olan çocukların % 80’inden fazlasına kabızlığında eşlik ettiği bildirilmiştir. Özellikle bu durumlarda çocuk canının yanmasından korktuğu için tuvalete gitmemeye başlar. Bu durumda da kaka kaçırma tekrar tetiklenmiş olur.

Kaka kaçırma nadiren de olsa fizyolojik nedenlerden kaynaklanabilir. Psikolojik nedenler arasında ise; tuvalet eğitimi sırasında oluşan stres, sert ebeveyn tutumları, tuvalet eğitimine erken başlanılması, ya da tuvalet eğitiminin sürecinin uzaması, travmatik yaşam olayları,(ailenin boşanması, kardeş doğumu, cinsel istismar, okula başlanılması, ayrılık vb..), ya da cocuga karşı ilgi eksikliği yer alabilir.

Çocuğunda bu sorunu yaşayan ebeveynler haklı olarak oldukca yorulmakta ve yıpranmaktadır. Bu durumda da ebeveynin bu kaygısını ve stresini hisseden çocuk bunu mücadeleye de dönüştürebiliyor ve sorun komplike hale gelebiliyor. Kaka kaçırması devam eden çocuğunuz için uzman desteği almanız hem psikolojik nedeninin anlaşılması hem de tedavi açısından size yol gösterici olacaktır.

Tedavi Seçenekleri

Davranışsal Terapi: Kaka kaçırma genellikle psikososyal faktörlerle ilişkilendirilir, bu nedenle psikoterapi veya danışmanlık çocuğun duygusal durumunu düzeltebilir. Ebeveyne psikoeğitim verilerek tutumlar konusunda bilgilendirilmesi çocuk ebeveyn iletişiminin iyileştirilmesi sorunu çözmede ilk adımdır.

Tuvalet Eğitimi: Çocuğa uygun tuvalet alışkanlıkları öğretilmelidir. Özellikle düzenli tuvalet saatleri ve dışkı yapma alışkanlıkları önemlidir.

Diyet ve Sıvı Alımı: Bazı durumlarda, çocuğun diyeti ve sıvı alımı gözden geçirilmeli ve kabızlığın önlenmesi için uygun bir diyet düzenlenmelidir.Çocuklarda kaka kaçırma (enkoprezis), hem çocuk hem de aile için stresli bir durum olabilir. Ancak bu sorunun tedavi edilebilir olduğunu unutmamak önemlidir. Profesyonel destek, uygun tedavi seçenekleri ve aile desteği ile birçok çocuk kaka kaçırma sorununun üstesinden gelebilir ve sağlıklı bir şekilde büyüyebilir.